Sobota, 2 března, 2024
aktualne

Už vám dosluhuje výpočet technika v kanceláři?

Výpočetní technika má svůj životní cyklus, na jehož závěru nevyhnutelně potřebuje obměnu. V čem tkví výhody nákupu repasovaných zařízení?

Co je repasovaný počítač

Repasování je velmi populární. Dle odhadů Transparency Market Research tvoří v současné době repasované počítače v celosvětovém měřítku už dokonce asi 11 % celkového obratu v prodeji počítačů. Podobný odhad uvádí firma Gartner, podle níž je to asi 10 %.

V principu se jedná o techniku, která je již použitá. Vždy je opravená a před dalším prodejem podléhá profesionální kontrole. Do provozu ji uvádí odborný servis, případně přímo výrobce. Mění se komponenty, jako například zdroj nebo disk. Zařízení má tak jasně definovaný původ a je plně funkční.

Za repasování se však, pozor, nepovažují kusy bazarové, které se zpravidla prodávají soukromými osobami dalším fyzickým osobám. Nedochází zde totiž obvykle k řádné technické revizi, a i původ zboží bývá často nejasný, pokud ne vysloveně problematický.

Odkud se získává repasovaný počítač nebo notebook

Repasováním v zásadě mohou projít jak notebooky, tak klasické počítače. Repasovaná zařízení pocházejí většinou z firemního sektoru, jako jsou banky nebo pojišťovny.

Ke standardu v rámci těchto institucí už obvykle patří to, že firma mívá smlouvu s dodavatelem výpočetní techniky a celé technologické zázemí tak pravidelně obměňuje. Firma zaobírající se repasováním proto zařízení v této fázi vykoupí a jako repasovaný kancelářský notebook nebo počítač „pošle dál“ ke koncovému uživateli.

Často se jedná o elektroniku pořízenou původně formou leasingu. Po jeho uplynutí tak může být zařízení vráceno, aby následně mohlo být znovu uvedeno do provozu jako repasovaný kancelářský počítač nebo notebook.

Stejně tak do této kategorie patří výrobky nové, které pocházejí ze sortimentu vystaveného v obchodech, případně kusy, které se u obchodníka včas neprodaly. Samostatnou kapitolu tvoří prakticky nové zboží, které bylo vráceno do e-shopu v zákonné lhůtě 14 dnů.

V čem tkví nejdůležitější výhody repasů?

Takzvané repasy zpravidla vynikají značnou spolehlivostí. S jistou nadsázkou lze tvrdit, že určitý čas provozu prověřil funkčnost jednotlivých komponent a ty, které mohly způsobit závadu, se již stihly projevit.

Všeobecně se tyto přístroje vyznačují vyšší kvalitou a odolností. K repasování se běžně používají vyšší modelové řady. Těm tak z předpokládané životnosti v řádu let příliš dosavadní doba používání neubírá na rozdíl od levnějších modelů, které často nemají šanci „přežít“ ani dobu zákonné záruční lhůty.

Vzhledem k tomu, že cenová relace těchto modelů se pohybuje v rozmezí 30 až 50 000 Kč za nového stavu, v repasované podobě se prodávají za zlomek ceny. Např. na Eurotech.cz. Právě nízká cena je dalším důležitým důvodem, proč se spolehnout na repasovaný levný notebook nebo PC.

Podstatným argumentem pro tuto volbu je pro řadu lidí i snaha chovat se udržitelně. Zařízení se tím jednoduše dá šance na pomyslný druhý život místo toho, aby již skončilo jako vyřazený elektroodpad. Jako levný počítač do kanceláře stále službu udělá.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora