Jízda na skútru si nachází stále více příznivců. Je to rychlá a snadná možnost přepravy po městě nebo na kratší vzdálenosti. Nese s sebou však určitá pravidla a povinnosti.
Pokud jste si také pořídili skútr, čeká vás ještě nákup helmy. Helma na skútr představuje velmi důležitý bezpečnostní prvek a její výběr není radno podceňovat. Na co se tedy zaměřit při jejím výběru?
Typ přilby na skútr
Přilba na skútr je k dostání v několika různých variantách:
Otevřená přilba
Tato varianta představuje oblíbenou klasiku. Je určená především pro ty, kdo milují pomalejší a klidnou jízdu a skútr používají spíše k rekreační jízdě. Otevřená přilba má konstrukci určenou pro pomalý styl jízdy a pro menší rychlost.
Základ představuje jednoduchá skořepina, u které chybí ochrana očí. Pokud zvolíte tuto variantu, je nutné si ještě pořídit vhodné brýle. Ochrání zrak proti nepříjemnému prachu i větru.
Některé modely jsou opatřené samostatně odklopným hledím. Pak není potřeba nákup brýlí. Hledí sahá k bradě nebo alespoň lehce pod nos.
U otevřených přileb chybí i ochrana brady. Jejich výhodou je menší hmotnost a větší pohodlí při nasazování. Také bývají vybaveny polstrováním, které, během jízdy, poskytuje určitý komfort. Pokud jde polstrování vyndat, je to ideální hygienická varianta, neboť jej můžete vyprat.
Uzavřená přilba
Je dobrou volbou pro rychlejší styl jízdy. Základ představují jednolitá skořepina a výklopný štít. Také disponuje pevnou ochranou brady. Díky tomu poskytuje dokonalou ochranu celé hlavy. Součástí tohoto modelu je i propracovaný systém ventilace. Ta umožňuje příjemnou a komfortní jízdu.

Výklopná přilba
Může být vnímána jako přechod mezi oběma výše zmiňovanými modely. Její součástí jsou ochranné plexisklo a přední část, která má za úkol chránit bradu a čelist. Přední část přilby jde vyklopit nebo zcela překlopit. Výklopná přilba na skútr poskytuje větší bezpečnost než přilba otevřená.
Materiál
Nejvíce rozšířeným druhem jsou přilby polykarbonátové. Ty se vyrábějí ze směsi polyamidu nebo polykarbonátu. Vyrábějí se sériově a cenově patří do přijatelné kategorie. Nevýhodu je jejich vyšší hmotnost.
Pro běžný provoz je to dobrá volba. Nejsou vhodné do těžšího terénu. Negativní vliv na ně má UV záření. To ovlivňuje kvalitu především takových modelů, které mají tmavé provedení.
Další možností jsou kompozitové modely, které se vyrábějí kombinací materiálů. Pro výrobu skořepiny se, ve většině případů, používá laminát. Tyto kousky jsou lehké a mechanicky odolnější. Vydrží i náraz. Jsou však trochu dražší.
Jinou možnost nabízejí přilby karbonové. Jsou velmi kvalitní, lehké, bezpečné, ale také velmi drahé. Pyšní se dobrým poměrem mezi pevností a hmotností. Dokonale odolají nárazům. Splňují i ty nejpřísnější nároky. Pro jízdu na skútru se používají jen zřídka.