back to top
Sobota, 15 června, 2024
aktualne

Jak vybrat dobrou pojistku pro vaše vozidlo.

Kvalitní pojistka je stejně důležitá jako auto samo. Nikdy totiž nevíte, co se vám na cestách může stát. Jak vybrat dobrou pojistku pro váš vůz?

Každé auto, které je u nás registrováno a má přidělenou státní poznávací značku, musí mít sjednané pojištění. Jak už název napovídá, jedná se o povinné pojištění vozidla. Mnozí majitelé plechových mazlíčků si dohadují ještě i havarijní pojištění, které je dobrovolné. To si domluvit můžete a nemusíte. Jaký je mezi nimi rozdíl a proti čemu vás chrání?

Povinné smluvní pojištění kryje škody způsobené třetím stranám

Povinné smluvní pojištění vás chrání před následky škod, které provozem svého vozidla způsobíte někomu jinému. Může se vztahovat na škody na majetku i na zdraví. Na škody vzniklé na vašem vlastním vozidle se ale nevztahuje.

Na co si dát při objednávce povinného smluvního pojištění pozor?

Nejdůležitější jsou pojistné limity, tedy maximální částka, kterou pojišťovna třetí straně za škodu vyplatí. Víte, že povinné smluvní pojištění nemá na rozdíl od havarijního pojištění sjednanou spoluúčast? Co ovlivňuje cenu povinného smluvního pojištění? Výši ročního pojistného ovlivňuje mnoho parametrů:

Výkon nebo objem motoru vašeho vozidla


Adresa trvalého bydliště a věk toho, kdo pojištění sjednává
Počet bonusových (bezškodných) měsíců
K jakému účelu vozidlo používáte
Kolik má sedaček
Někdy cenu ovlivní také datum první evidence vozidla, druh paliva a model vozidla
Havarijní pojištění vás chrání pro případ škod na vašem vozidle

Způsobili jste škodu sami sobě, nebo neznáte viníka? Potom oceníte havarijní pojištění. Zahrnuje škody způsobené havárií, vandalismem, krádeží, živelnými katastrofami, střetem se zvěří nebo pádem předmětu.


Kalkulátor pro nejlevnejší pojištění auta. Najděte to nejvhodnější pojištění v řádu minut!


Co si pohlídat při objednání havarijního pojištění?

Havarijní pojištění si můžete sjednat v mnoha podobách. Varianta all risk zahrnuje všechna rizika, pojišťovny ale nabízí i různé „balíčky“. Ne každý totiž potřebuje mít kryta všechna možná rizika.

Kdy pojišťovna nemusí škody z havarijky zaplatit?

Ne vždy musí pojišťovna plnit. Škody způsobené pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky jsou z pojištění zcela vyloučeny. V některých případech pojišťovna plní jen částečně. Třeba když v zimě havarujete na letních pneumatikách, nebo když máte propadlou technickou.

Jak na havarijním pojištění ušetřit?

Cenu pojistného ovlivňuje výše spoluúčasti (čím je spoluúčast vyšší, tím je pojistné nižší), zahrnuta pojistná rizika i cena vozidla.

Náš tip: Každý rok si smlouvu aktualizujte. Hlídejte si datum výročí pojistné smlouvy a zkuste porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven. Nikam nemusíte chodit, všechno zvládnete z tepla vašeho domova online.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora