Neděle, 3 března, 2024
aktualne

Jak funguje chemické WC v karavanu

Chemické WC je užitečným doplňkem chat a chalup, ale poslouží i na cestách nebo v přírodě. Jak vlastně funguje chemické WC v karavanu a jakým způsobem se o něj starat?

Jak funguje chemická toaleta

Chemické WC lze používat do karavanu, obytného vozu, ale i do lodi. Mnoho lidí ho používá i při kempování v přírodě.

Jedná se o zařízení, které dokáže plně nahradit standardní WC a je přitom zcela nezávislé na elektrické i vodovodní přípojce a odpadnímu odtoku. Je optimálně hygienické a negeneruje žádný nežádoucí zápach. Ani po vizuální stránce na něm není ve srovnání s klasickou toaletou nic nápadného, odpadní kazeta je uschovaná v kastlíku.

WC do karavanu může být řešeno jakožto přenosné, případně častěji coby pevné. To znamená, že se záchod zabuduje a napojí na nádrže. Výhodou je hlavně vyšší kapacita pro odpad a snadná údržba. Někdy navíc může být toaleta doplněna i ukazatelem naplnění. V pevné verzi však bývá chemický záchod dražší.

Na trhu se objevují ještě přenosné varianty, které nemají pevně zabudovanou základnu. Takové WC je proto plně mobilní a setkáte se s ním většinou u sezónně využívaných objektů, jako jsou chaty a chalupy.

Běžně se tento typ toalet skládá zpravidla ze dvou nádrží – odpadní a splachovací. Ta horní nabízí vzhled klasické toalety s oplachem a je doplněna nádrží na vodu. Spodní část slouží jako sběrná nádoba na odpad a vodu.

Většina karavanů je v současné době už vybavena tzv. kazetovým WC, u nichž lze spodní část, v níž je umístěna odpadní nádrž, vyjmout skrze malý servisní poklop. Ke snadnému vyprázdnění záchodu slouží výtoková trubice.

Jak používat chemické WC

K tomu, aby chemické wc do karavanu mohlo správně plnit svou funkci, je především nutné používat onu chemii, která mu dala i přízvisko.

Nejdůležitější je tzv. rozkladová chemie, která se přidává do spodní odpadní nádrže. Ta rozkládá obsah toalety do tekutiny, čímž usnadňuje její údržbu, nádrž pak stačí pouze vylít. Zároveň brání i plynování.

Chemie se dělí na modrou a zelenou. Modrá je ta standardní, zatímco zelená je biologicky odbouratelná, tedy šetrnější k prostředí. Výhodu má i ve snazší likvidaci. Vybrat si můžete preferovanou variantu.

Doporučené, ale nikoli nutné je i používání růžové chemie, která slouží jako dezinfekce a prodlouží životnost WC. Pozor, ta se lije do horní nádrže.

Používání chemické toalety kromě těchto prostředků vyžaduje i užití speciálního toaletního papíru. Ten se spolehlivě a beze zbytku rozkládá, proto nelze použití standardní výrobky.

Doba používání WC souvisí při správném použití s objemem sběrné nádoby. V průměru ale chemická toaleta vydrží na přibližně 50 spláchnutí. Vyprázdnění je nutné provést do kanalizace (kanál či WC), případně na speciálně určené místo, které bývá v kempech už samozřejmou součástí tamního vybavení.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora