Pátek, 31 března, 2023
aktualne

Co se děje s použitými pneumatikami?

Podle Agentury pro životní prostředí se ve Spojeném království ročně vyprodukuje přibližně 55 milionů odpadních pneumatik, které mohou při nesprávném použití, recyklaci nebo likvidaci způsobit vážné problémy. Nesprávné nakládání s odpadními pneumatikami může být nebezpečné pro životní prostředí nebo může mít neblahý vliv na komunity a podniky. Z tohoto důvodu jsou všichni, kdo se podílejí na výrobě, dovozu, přepravě, skladování, zpracování nebo likvidaci odpadních pneumatik, povinni dbát na dodržování povinností. Každý, kdo je na dálku zapojen do nakládání s odpadními pneumatikami, musí konzultovat správný postup likvidace s Agenturou pro životní prostředí, protože za nezákonné nakládání s odpady hrozí vysoké finanční sankce. Vzhledem k tomu, že v současné době stojí legální likvidace pneumatiky 60 až 80 haléřů, je mnohem levnější od počátku dodržovat zákonné požadavky.

Vzhledem k tomu, že každý rok je třeba vyměnit tolik pneumatik, je důležité, aby existovalo mnoho užitečných možností, jak staré pneumatiky využít. Některé pneumatiky, pokud jsou ještě v rozumném stavu, lze znovu zpracovat a znovu použít jako pneumatiky. Kvalitní nové pneumatiky můžete koupit pokud použijete Pneuboss slevový kód. To však není příliš častý jev, protože pneumatiky jsou obvykle používány do té doby, než přestanou vyhovovat svému účelu, což znamená, že nová, přetvořená pneumatika nemusí být bezpečná na silnici. Některé pneumatiky jsou navíc při demontáži značně poškozené, takže nezbývá než pro ně najít jiné využití. Níže uvádíme některé z inovativních a zajímavých způsobů, jak staré pneumatiky využít:

Vybavení

Existuje mnoho neobvyklých návrhů na opětovné využití pneumatik, z nichž mnohé jsou určeny pro výrobky pro vybavení domácnosti. Z pneumatik lze vyrobit židle, stoly, koberce, nepředvídatelné sedací soupravy a květináče, které dodají domovu jedinečný vzhled a zároveň chrání životní prostředí. Gumové pneumatiky se také velmi dobře hodí jako podložka pod koberce, protože jsou odolné a poskytují měkkou strukturu pod nohama.

Stavebnictví

Odpadní pneumatiky se často používají při stavbě technických skládek a protipovodňových zábran. Rozemleté pryžové pneumatiky lze také použít jako silniční materiál nebo je lze smíchat s betonem pro použití ve stavebních projektech. Pryž z pneumatik také dobře funguje jako tlumič nárazů, takže ji lze použít ke snížení vibrací v okolí železničních tratí.

Venku

Pneumatiky mají také spoustu venkovních využití, některá jsou praktická, jiná zábavná a další slouží pouze k estetickým účelům. Z gumové drtě z pneumatik lze vyrobit sportovní povrchy a bezpečnostní rohože pro dětská hřiště, z celých pneumatik lze vyrobit houpačky na dětská hřiště. Pokud chcete mít vše hotové a vybavit celou zahradu výrobky z pneumatik, pak je dobrým využitím výroba atraktivních květináčů, které můžete natřít libovolnou barvou, aby ladily s designem vaší zahrady.

Módní

Ačkoli se jedná o nepravděpodobné využití, některým návrhářům se dokonce podařilo ze starých pneumatik zkonstruovat oblečení. Například v Japonsku byly z odpadních pneumatik vyrobeny tenisky a lodičky, které jsou z vnitřních duší pneumatik extrémně odolné proti vodě a překvapivě atraktivně vypadají. Jiní návrháři používají staré pneumatiky výhradně jako materiál pro výrobu zajímavých kabelek a pro odvážné zákazníky lze k tašce z pneumatiky přidat odpovídající pásek z pneumatiky od kola. A nakonec, což je velmi neobvyklé, společnost Michelin dokonce vyrobila z pneumatik dámské šortky. I když bohužel svět pravděpodobně ještě není na šortky z pneumatik připraven, je tento pokus obdivuhodný!

Celkově se zdá, že pneumatiky ještě nedosáhly konce svého využití, jakmile přestanou být vhodné pro silniční provoz. S tolika potenciálními možnostmi využití starých pneumatik není nutné je rychle likvidovat, takže můžeme současně vytvářet nové, užitečné věci a chránit životní prostředí. Pokud se nepodaří znovu použít kompletní pneumatiku, vždy existuje také možnost získat z pneumatik materiály jejich drcením.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora