back to top
Sobota, 15 června, 2024
aktualne

Wagyu – pro milovníky masa

Jde o jedinečné plemeno japonského skotu, které je známé svou schopností ukládat tuk mezi svalovinou, což vytváří charakteristické mramorování. Maso tohoto plemene je považováno za lahůdku a je vyhledáváno gurmány po celém světě. Je bohaté na mezisvalový tuk, který je všudypřítomný a dává masu nezaměnitelnou chuť a křehkost. Tuk obsahuje vysoký podíl mononenasycených mastných kyselin, což znamená, že maso má nízký obsah cholesterolu.

Wagyu znamená doslova japonský skot nebo japonské hovězí. V Japonsku se tohoto skotu chová v několika oblastech, včetně oblasti Kobe. Pouze kusy pocházející z této oblasti mohou nést označení Kobe. Někdy se mylně zaměňuje pojem Wagyu s Kobe, ale to není správné.

V Japonsku je běžný chov skotu ve stájích, nikoli na pastvinách, ale zvířata jsou oplývající majestátní péčí. Používají se speciální krmné směsi, krmí se pivem nebo saké a masírují se, aby se tuk rovnoměrně rozložil. Hlavním cílem japonských chovatelů i ostatních je dosáhnout kvalitního přírůstku mezisvalového tuku, nikoli jen vysokého přírůstku na váze. Čím více tuku je ve masu obsaženo, tím je považováno za kvalitnější a dražší. Dlouhé výkrmné období také ovlivňuje věk zvířete před porážkou, který je obvykle kolem třetího roku v závislosti na váze kusu. Toto masné plemeno se vyskytuje i v EU a v dalších zemích. Je možné se setkat s nabídkou japonského hovězího od místních farmářů nebo také z Argentiny, Uruguaye, Chile, Austrálie a dalších zemí, které nabízejí hovězí maso ve stylu Wagyu, což znamená, že je křížené s minimálně 50% plemenem Wagyu.

Nechte si doporučit, abyste si alespoň jednou v životě vychutnali toto maso, ať už si vyberete jakoukoliv zemi původu. Je šťavnaté, křehké a má skvělou strukturu. Doporučuje se připravovat ho jako tuňáka, rychle a krátce, takže bude mírně propečené na rare.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora