Pátek, 31 března, 2023
aktualne

Šroubový kompresor: Zvolte kvalitu, vysoký výkon a další benefity

Šroubový kompresor najde využití v různých oblastech. Nicméně nejčastěji je volen do profesionálních oblastí, kde je žádoucí vysoký výkon, spolehlivost a efektivita. To vše totiž může nabídnout – a ještě několik benefitů k tomu.

Základní princip

Šroubové kompresory využívají princip odvalujících se šroubů. Prostory mezi šroubovicemi se při otáčení zmenšují, čímž dochází ke stlačení vzduchu a jeho vhánění do vzdušníku. Je důležité zmínit, že šroubový kompresor se potřebuje zahřát na provozní teplotu, časté vypínání a zapínání mu nesvědčí. Je tedy ideální do provozu, kde je nutná nepřetržitá dodávka stlačeného vzduchu. Předejdete tak poškození stroje a zkrácení jeho životnosti.

Využití oleje

Vzhledem k tomu, že kompresory k mazání často využívají olej, je třeba je nechat zahřát. Právě proto jsou určeny šroubové kompresory pro nepřetržitý provoz. Při častém vypínání olej ve stroji chladne, dostává se do něj vlhkost a tím vzniká nežádoucí emulze. Ta pak ztrácí mazací vlastnosti a způsobuje poškození a přidírání kompresoru. Setkat se můžete i s bezolejovými stroji, u kterých je k chlazení využívána speciální kapalina. Nejde však o tak častou volbu.

Správný výkon

Kompresory jsou dostupné v různých variantách, lišit se mohou způsobem připojení šroubového bloku k elektromotoru. Dle toho se pak liší i výkon. Je třeba kompresory pečlivě dimenzovat pro daný provoz. Vestavený kompresní poměr nelze měnit. Případně lze připojit frekvenční měnič, který slouží k regulaci otáček pohonu pro úpravu výkonu. Jde však o poměrně nákladné řešení. Pečlivým výběrem získáte spolehlivého a efektivního pomocníka, který poskytne dostatek vzduchu pro dané úkony.

Kompresory se šroubovým blokem najdou využití zejména v průmyslu, automatizovaných linkách či autoservisech. Vzhledem k vysokému výkonu jsou ideální pro profesionály.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora