Pátek, 31 března, 2023
aktualne

Jak vybrat místo vhodné pro změkčovač vody

Změkčovač vody je zařízení, které pomáhá snižovat vysokou koncentraci vápníku a hořčíku. Ty jsou zodpovědné za zvýšený stupeň tvrdosti vody. Většina změkčovačů funguje na principu výměny iontů, výsledkem čehož je měkká voda.

Rozhodli jste se pořídit změkčovač vody, který vyřeší všechny problémy s tvrdou vodou v domácnosti? Přemýšlíte jestli je vhodnějšízměkčovač vody pro rodinný dům nebo je naopak vhodnější kompaktnější změkčovač vody do bytu? Při výběru správného typu změkčovače vody je třeba brát v úvahu několik faktorů.

Kvalita vody

Úplně první věc, kterou musíte udělat, je zjistit kvalitu vody v objektu. Druhým faktorem jsou specifika konkrétní domácnosti, jako je počet členů domácnosti, spotřeba vody a maximální průtok vody v daném okamžiku. Znalost těchto informací je důležitá pro určení správné velikosti a typu změkčovače potřebného pro úpravu vody. Pokud při výběru filtru na změkčení vody neberete v úvahu průtok a tlak vody je snížen, nebo nedosahuje doporučené hodnoty výrobce, účinnost zařízení nemusí být dostačující a zároveň může dojít ke snížení jeho životnosti.

Dalším faktorem je spotřeba vody, která určuje, jak často je třeba dosypávat sůl ve změkčovači. Průměrný člověk spotřebuje cca 300 – 500 litrů vody denně. Toto množství ovlivňuje například sprchování, koupání nebo používání umyvadla, splachování toalety, používání myčky na nádobí nebo časté praní prádla. Abyste správně odhalili spotřebu vody, je třeba vynásobit spotřebu vody v litrech, které každá osoba spotřebuje, počtem lidí žijících v dané domácnosti.

Posledním faktorem je samotná tvrdost vody. Jedná se o množství rozpuštěného vápníku a hořčíku ve vodě. Kromě samotné tvrdosti se ve vodě mohou nacházet i jiné látky, než je železo, což vyžaduje samostatný filtr nebo systém, který zvládne odstraňování železa i tvrdosti najednou.

Kam umístit změkčovač vody?

Ideální umístění změkčovače vody je na rovném povrchu. Zároveň by se měl nacházet v blízkosti centrálního přívodu vody. Nejideálnější je, pokud se u změkčovače nachází i odtok, zdroj energie a zároveň je třeba počítat s dostatkem prostoru pro umístění zařízení. Změkčovač vody by se neměl umisťovat na místa, kde je vlhký vzduch a plísně. V tomto případě by mohlo dojít k navlhnutí soli a změkčovač vody by nefungoval správně. Zařízení by se mělo nacházet v místnosti, ve které se teplota pohybuje v rozmezí od 0 – 30 stupňů Celsia. Nedoporučuje se umístění změkčovače vody na přímé slunce.

Místa, kde se běžně změkčovače vody instalují:

Suterén

Většina majitelů domů si zvolí instalaci systému v suterénu. Celý suterén má obecně dostatek prostoru pro umístění změkčovače jakékoli velikosti, jakož i různých jiných zařízení pro úpravu vody. Nesmíme však zapomínat, že tato zařízení by měla být v blízkosti vodního zdroje, odtoku a také zdroje energie.

Garáž

Pro domy bez sklepů je garáž vhodným řešením instalace změkčovače vody. Navíc garáž poskytuje dostatek prostoru pro skladování změkčovací soli. Někdy jsou zapotřebí dodatečné instalatérské práce a je nutné se ujistit, že teplota v místnosti je nastavena podle doporučených hodnot výrobce. Je to z toho důvodu, aby nedošlo ke zbytečnému poškození změkčovače vody.

Technická místnost

Pro domy bez suterénu nebo garáže mohou být systémy instalovány v technické místnosti. Je však třeba klást důraz na dostatečně velký prostor dané místnosti. Proto je ve výjimečných případech nutno místnost buď zvětšit, nebo částečně předělat tak, aby se změkčovač vody do ní bez problémů vešel.

Na každý problém s vodou existuje řešení. Pokud si neumíte poradit sami, nejvhodnější je obrátit se na odborníka nebo technika, který se věnuje úpravě vody. Ten vám dokáže doporučit nejvhodnější řešení pro zvýšení kvality vody. Z dlouhodobého hlediska správné doporučení zařízení, spolu s odbornou instalací pomáhají šetřit finance, nervy a také čas.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora