Pátek, 31 března, 2023
aktualne

Vám, mlčenliví bratři, kterým osud všechno dal a jen život vzal.“ Nová limitovaná edice hodinek PRIM je věnována odkazu československých pilotů z světové války

Česká značka hodinek PRIM přichází s limitovanou edicí hodinek, jež vypráví příběh plný odvahy, lásky k vlasti a odhodlání. Nová řada, pojmenovaná podle stejnojmenné knihy Nebeští jezdci, je inspirována právě odkazem československých pilotů, kteří za druhé světové války sloužili v britském letectvu, a přispěli tak k pádu nacistického režimu a osvobození nejen své rodné země.

Richard Husmann, známější pod literárním pseudonymem Filip Jánský, se během 2. světové války stal nejmladším příslušníkem československých jednotek v Anglii. Známý byl nejen svojí rebelskou povahou, ale zejména odvahou, láskou k vlasti a odhodláním nasadit pro její osvobození vlastní život. Spolu s mnoha dalšími krajany sloužil na postu střelce, tedy na té nejnebezpečnější pozici, a ze stovek vzdušných soubojů si odnesl četná zranění. Po vytouženém návratu do vlasti, pro niž bojoval, ho však namísto uznání čekaly represe a nevole režimu, který jej jakožto bývalého vojáka zahraniční armády zatracoval. Na rozdíl od řady jiných pilotů sice nebyl vězněn, přišel však o svoji práci na ministerstvu. Ani tehdy však na svoji zemi nezanevřel. Rozhodl se odkaz válečných letců bránit, stejně jako zájmy Československa – nyní již ne na bitevním poli, ale ve veřejném prostoru, pomocí papíru a tiskařského stroje. A tak vznikla kniha Nebeští jezdci.

V ní Husmann zachytil vlastní příběh, veškeré vzpomínky na kamarády a společný boj proti nacistickému Německu. Dílo vyšlo v několika zemích, včetně samotné Velké Británie. V roce 1968 se dokonce dostalo i na filmové plátno. Navzdory úspěchu se však snímek v kinech dlouho neohřál – s příchodem normalizace putoval do trezoru, stejně jako kniha.

Letos by Richard Husmann slavil 100. narozeniny. Firma ELTON hodinářská se jemu a ostatním nebeským jezdcům rozhodla vzdát čest prostřednictvím limitované edice výjimečných hodinek, pojmenovaných po věhlasné knize.

Jejich design vychází do velké míry z tehdejších leteckých hodinek. Na ty odkazuje především přehledný číselník a tvar pouzdra s výrazným kroužkem. Střed číselníku symbolizuje ve své době převratnou geodetickou („klecovou“) konstrukci, použitou poprvé na bombardéru Vickers Wellington. Právě tímto strojem létali českoslovenští piloti. Plné zadní víko zdobí životní data autora, reliéf slavného letounu, úryvek textu i nejznámější citát z knihy – věnování válečným letcům. Korunku zdobí vrtule bombardéru. Hodinky pohání ručně vyráběný strojek PRIM s ručním nátahem.

Společně s hodinkami získáte i knihu Nebeští jezdci s poděkováním manželky autora Zuzany Husmannové. Firma ELTON dílo vydala na vlastní náklady. Edice bude vyrobena v počtu 164 kusů – psal se totiž právě rok 1964, když tato výjimečná kniha vycházela poprvé.

Sám Richard Husmann se sice zaslouženého uznání nedožil – zemřel roku 1987 – odkaz válečných pilotů však žije dodnes. Hodinky Nebeští jezdci jsou toho důkazem.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora