Kettlebell, či rusky Girya, odkud také původně pocházejí tyto činky, jsou jednou ze základních pomůcek pro domácí posilovnu. Historicky pocházejí až z carského Ruska, používali je jak vojáci, tak například svalovci z cirkusů. K nám se dostaly s vojsky Rudé armády, český název pro ně je Bulina.
Proč zrovna Kettlebell?
Důvodů je hned několik. Samozřejmě, v posilovně najdeme mnoho různých, specializovaných strojů, které svojí práci odvedou precizněji, ale zato činky kettlebell jsou velmi univerzální. Hodí se výborně na domácí posilování, jsou skladné, na trénink celého těla stačí jedna až dvě.
Není potřeba řešit zvláštní místo na skladování, postačí například kout místnosti. Rozhodně zde hraje roli i cena, je výrazně nižší než pořizování kompletní výbavy různých činek na posilování celého těla.
Jak na výběr správné Kettlebell?
Co je Kettlebell už víme, ale jak vybrat správnou?
- Raději volíme kovovou, namísto plastové. Platí jak pro muže, tak pro ženy. Plastové jsou totiž i navzdory nízké váze moc velké a zacvičit si s nimi kvalitně byť základní cviky se může ukázat jako nemožné.
- Nekupujeme kettlebell s lakovaným povrchem. Vhodnější je hrubší povrch. Při některých cvicích by se mohlo klidně stát, že kettlebell vylétne z ruky a může tím způsobit zranění.
- Před zakoupením je důležité si kettlebell pořádně prohlédnout a osahat. Na madle nesmí být ostré hrany nebo nerovnosti, rukojeť by neměla přesahovat tělo činky, v opačném případě cvičení opět nebude komfortní.
- Ideální startovní váha pro ženy je 8 kg, pro muže 16 kg.

Jak na cvičení?
Cvičení s Kettlebellem rozhodně jen tak neomrzí, existuje bezpočet cviků, které můžeme vyzkoušet.
- Kettlebell Swing – provádíme jednou rukou či oběma, začátečníci raději vždy oběma. Postavíme se rovně, zpevníme střed těla, mírně se předkloníme a provedeme podřep. Kettlebell dáme před sebe na zem, zdvihneme a s nataženými pažemi houpeme tam a zpět mezi nohy. Pomocí boků a zadku vyšviháváme kettlebell na úroveň ramen.
- Výpady – cvik pro pevný zadek a vytvarované nohy. Zde je důležitá délka a hloubka kroku. Kolena nesmí příliš předbíhat špičky chodidel a také musejí jít co nejblíže k zemi, ale nesmí se jí dotýkat. Vezmeme kettlebell do rukou a uděláme vždy delší krok vpřed a jdeme do dřepu. Vždy je třeba stoupnou na celou nohu, až na paty.
- Deadlift (mrtvý tah) – procvičíme s ním celé tělo. Rozkročíme se, kettlebell dáme mezi nohy, držíme se co nejvíce vzpřímeně a zdviháme kettlebell oběma rukama, paže máme stále natažené. Celá chodidla musí být při cvičení pevně na zemi.
Toto je jen několik cviků, které můžeme vyzkoušet a najít si vlastní styl posilování, který nám pomůže ke zpevnění těla a tím k utužení zdraví.