Máte ve svém okolí někoho, kdo propadl kitesurfingu nebo wakebordingu? Vybavení si můžete i půjčit, řada lidí ale časem zatouží po vlastním. Vánoce jsou k tomu ideální příležitostí.
Už jste vyzkoušeli kiteboarding?
Vodní sporty mají velmi širokou fanouškovskou základnu. V posledních letech se však objevily i některé nové aktivity, které zatím sice nejsou mezi širokou veřejností tolik známé, ale už se kolem nich tvoří věrná komunita „nadšenců“.
Jedním z takových moderních sportů je i kiteboarding. Jeho princip spočívá v jízdě po vodě na speciálním prkně za využití tažného draka.
Toto prkno se nazývá kiteboard, samotný sport se označuje také jako kitesurfing nebo kiting. Jezdec svoje prkno řídí pomocí ovládací hrazdy. Tato aktivita nabízí mimořádnou rozmanitost, dá se skákat do výšky i využívat nejrůznější umělé překážky.
Extrémní vodní sport má především výhodu, že v kontextu ostatních wind sportů je dobře finančně dostupný, potřebujete pouze kvalitní kiteboard a tažného draka. V případě, že si navíc pořídíte neopren, můžete se tomuto sportu věnovat prakticky celoročně.
Specifickou variantu pak představuje tzv. hydrofoil. To je jakési speciální křídlo, které se používalo dříve hlavně u člunů. Ty využívají jednoduchého mechanismu, kdy je při dosažení určité rychlosti loď nazdvižena prouděním vody nad hladinu. Tím dojde ke snížení odporu vody, což umožňuje dosáhnout vyšší rychlost.
Velmi zručně se tuto součást naučili využívat surfaři a společně s nimi právě i vyznavači kitesurfingu. Značný rozvoj navíc v posledních letech prožívá i wingfoiling, který se z kitesurfingu postupně vyvinul a který hydrofoil používá rovněž.
Mám vyzkoušet wakeboarding nebo kiteboarding?
Po bok kiteboardingu bývá někdy zařazován i wakeboarding. Jezdec je při něm tažen po vodní hladině na wakeboardu za lodí nebo kabelovým vlekem. Na wakeboarding si proto si musíte pořídit samotný wake neboli prkno, na kterém pojedete, a boty s vázáním plus bezpečnostní prvky.
Z ryze laického pohledu tedy můžeme říci, že princip obou sportů je podobný, sportovec jezdí po vodě na desce a má se držet čehosi, co mu zajišťuje pohon pro pohyb vpřed.

Mnohé mají tyto dva sporty skutečně společné. Někdy se uvádí, že wakeboarding je dobrou průpravou právě pro kitesurfing. Zatáčení nebo rozjezdy by vám při prvních pokusech měly činit menší problém. Lépe můžete být zvyklí i na specifický postoj na prkně, což vám umožní se soustředit na držení tažného draka.
Při podrobném srovnání si všimneme četných odlišností. Základní rozdíl tkví samozřejmě ve vyšší rychlosti wakeboardingu, což logicky vyplývá z toho, že je jezdec „motorizovaný“.
Wakeboarding bývá mnohými považován za fyzicky náročnější. Liší se i postoj, u kiteboardu jezdec váhu přenáší spíše na zadní nohu, zatímco wakeboard naopak vyžaduje přenos hmotnosti na nohu přední. Na wakeboardu je také velmi důležitá rovnováha.
Prakticky se tak jednoznačně jedná o dva zcela samostatné sporty. Milovníci adrenalinu proto jednoznačně doporučují: Zkuste si oba. Právě teď přichází ideální období, kdy si můžete vhodné vybavení přát třeba i pod stromeček. Vše výše uvedené najdete na Showroomu speciálky pro vodní sporty Mystic v Brně nebo Praze či stránkách – mysticstore.cz.