Pondělí, 6 února, 2023
aktualne

Skútr nebo elektroskútr, vyplatí se ještě benzínový motor?

Skútr je ideální dopravní prostředek pro současného člověka. Využijete jej při řadě příležitostí. Vyplatí se koupit spíše benzínovou variantu nebo je lepší zvolit ekologický elektroskútr?

Ekologie

Zcela zásadním důvodem, proč si pořídit elektroskútr, je pro řadu uživatelů ekologie. Elektroskútry jsou dopravní prostředky jen minimálně zatěžující životní prostředí, ale i zvířata a lidi. Nevydávají žádný zápach ani hluk.

Mnoho měst už ostatně vjezd vozidel s benzínovým pohonem zakázalo nebo o tom alespoň v blízké budoucnosti uvažuje. Například v čínské Šanghaji se začali skútrů s benzínovým motorem zbavovat už v roce 2004.

Do budoucna „zelenějšími“ městy se plánují stát i evropské metropole jako Paříž nebo Londýn. Rozvoj elektromobility na svém území plánuje i Praha.

Nákladovost

Druhým stěžejním důvodem, který hovoří pro výměnu tradičního spalovacího motoru za jeho elektrický protějšek, je nákladovost.

Dávno neplatí, že elektromobilita je příliš drahá a zatím je tak oblastí otevřenou spíše technologickým nadšencům a inovátorům, kteří se nebojí vyšších finančních investic. V cenové relaci nad 30 000 Kč již pořídíte kvalitní elektrické skútry pověřených značek.

Důležitější, než náklady na pořízení však pro většinu majitelů elektromobilů bývají náklady provozní. Ty se skládají zejména z ceny za samotnou elektřinu a odvíjejí se od výkonu a spotřeby konkrétního modelu. Budeme-li uvažovat průměrnou spotřebu 2000 kW na jedno nabití akumulátoru, dostaneme se v průměru na částku cca 10 Kč.

Připočítáme-li navíc nízké servisní náklady, neboť riziko poruchy je u poměrně jednoduché konstrukce elektromotoru minimální, ale i to, že není nutné měnit olej, dojdeme k závěru, že provoz elektroskútru je příznivý i pro naši peněženku.

Zatímco náklady na provoz benzinového skútru se mohou vyšplhat až na 91 000 Kč, u elektro skútru se zvládneme dostat na nižší sumu, která začíná v průměru už kolem 9 000 Kč.


Nejvýhodnější povinné ručení pro Váš motocykl.


Dojezd

Dojezd naopak poměrně dlouho platil za slabou stránku elektrických skútrů. I to se však v čase výrazně zlepšilo.

Průměrný dojezd se pohybuje kolem 60 až 100 km, výjimkou už však nejsou ani modely s dojezdem až 150 km. Skútr se spalovacím motorem na plnou nádrž zvládne i 200 km. I díky vyjímatelným bateriím už se tomu elektroskútry snadno vyrovnají.


Rádi vybíráte z nabídky toho nejlepšího ? zde pořídíte kvalitní elektrické skútry.


Mobilita

Výhodou elektrických skútrů je to, že nepotřebují ke svižné jízdě tolik výkonu jako verze se spalovacím motorem.

Díky elektromotoru, který je menší a lehčí než klasický motor, jsou i elektroskútry lehčí a lépe se s nimi manipuluje. I díky vstřícnosti legislativy jednotlivých měst, která elektrická vozidla aktivně podporují, s nimi dojedete ve městě kamkoli. Elektrický skútr se „protáhne“ i skrze omezení zaváděná v historických centrech, kde se vedení měst snaží dopravu omezovat.

Navíc s nimi snadno zaparkujete a parkování můžete využít zcela zdarma. A to i v případě tzv. modrých zón.

Administrativa

Na řízení jednostopých vozidel potřebujete řidičské oprávnění příslušné skupiny a nevyhnete se ani platbě povinného ručení či návštěvě registru vozidel.

Elektroskútry však mají určitou výjimku. Jedná se o specifickou kategorii dopravních prostředků, která se označuje někdy i lidovým termínem „elektroskútr bez řidičáku“. Pokud s nimi chcete jezdit, nepotřebujete pro tento účel skutečně žádné řidičské oprávnění, tedy nejen na auto, ale ani na motorku. Navíc neobdržíte technický průkaz, registrační značku a nemusíte platit povinné ručení.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora