Pátek, 2 června, 2023
aktualne

Podle čeho vybírat herní počítač

Počítač na hry by měl splnit některé specifické parametry. Které to jsou a jak vypadá ideální herní PC?

Nejdůležitější parametry pro výběr počítače na hry:

Při nákupu nového „stroje“ pro gamera byste měli zohlednit zejména procesor, RAM a grafickou kartu. Lze říci, že u herního počítače platí, že čím vyššího výkonu budou všechny zmíněné komponenty schopny dosáhnout, tím lépe. Jaký je minimální použitelný základ?

Procesor

V procesorech máte na výběr prakticky dvě možnosti – AMD nebo Intel. Shodně nabídnout kompatibilitu, vysokou spolehlivost a záruku. Výběr se tak do značné míry odvíjí od subjektivních preferencí.

Důležitá je proto spíše volba konkrétního procesoru z příslušné produktové řady. Ne všechny modely totiž svým výkonem na hry dostačují. Za už použitelný základ lze považovat procesory Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5.

Jde o střední třídu, která nemá problém s většinou dnešních her. Pokud ale z hlediska financí můžete, pořiďte si klidně i zástupce vyšší třídy. Intel Core i7 nebo AMD Ryzen 7 nabídnou nekompromisní výkon, který si poradí s jakoukoli současnou hru.

RAM

Za pomyslnou „startovací“ hodnotu můžeme pro současné využití považovat u herního počítače 16 GB RAM. Pokud si ale koupíte 32 GB RAM, máte poměrně solidní šanci, že s vaším počítačem paměť „dožije“ a už po dobu životnost aktuálního PC nebudete muset tento parametr vůbec řešit.

8 GB RAM lze dnes již považovat za naprostý základ, který se hodí do multimediálních sestav, u nichž není hraní her vyloženou prioritou.

Grafická karta

Grafické karty si na současném trhu můžeme rozdělit na dva nejdůležitější typy: Jde o karty dedikované a integrované. Kvůli dostačujícímu výkonu je u PC na hry jednoznačně nezbytné sáhnout po kartě dedikované.

Nejčastěji bude herní počítač osazen čipem z dílny NVIDIA. Za dostačující lze považovat cca 6 až 8 GB paměti.

Na co ještě nezapomenout

Co se týče dalších komponent, určitě by vám nemělo chybět kvalitní chlazení. U procesorů Ryzen by vám mohli chladič dostupný v balení, u některých modelů Intel možná budete chtít volit příplatkovou alternativu.

U nového počítače pro herního nadšence rozhodně oceníte i rychlé SSD, které zajistí svižný chod operačního systému i všech vašich her. Doplnit by ho však z kapacitních důvodů měl ještě i klasický disk. HDD volte alespoň s rychlostí 7200 otáček. Co se kapacity týče, měl by vám stačit 1 TB.

Pořízení samotného PC vám pochopitelně na hry ještě stačit nebude. Nezapomeňte tak ani na kvalitní monitor, ergonomickou klávesnici a dobrou herní myš.

Cena

Samostatnou kapitolu představuje cena. Výkonnější PC bude nutně taktéž citelně dražší. Existuje však i alternativa v podobě repasovaného herního počítače.

Repasované herní PC je prakticky použité zařízení, které lze koupit za zlomek ceny oproti novému produktu. Cena je nižší řádově dokonce o desítky procent. Jedná se o modely pocházející z předváděcích akcí, ukončených leasingů nebo vrácených v zákonné lhůtě.

Pro účely repasovaní se používají stroje z vyšších produktových řad výrobců a spotřebitel na ně získává záruku 12 měsíců. Tím je zaručena dlouhá a spolehlivá životnost.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora