Pátek, 31 března, 2023
aktualne

Patagonia ví, v čem v létě vyrazit na hory

Někdy se člověku naskytne zajímavý pohled: turisté, kteří po zdárném zdolání Hrebienockého štítu pomocí lanovky volají domů a od čtvrtého piva se chlubí, že už jsou nahoře a nic to nebylo. Mají obuté šlapky, případně čínské plátěnky a oblečené reklamní tričko oblíbeného pivovaru. 

OK, tak jsou poprvé v Tatrách, řekneš si smířlivě a tajně doufáš, že i naposledy. Když jsi v horách, chceš potkávat lidi, kteří jsou naladěni na stejnou vlnu a chodí tam z jiných důvodů.

Ve chvíli, kdy pochopíš sílu a krásu přírody a její potenciál zlepšovat fyzické i psychické zdraví, důvody máš jasné. Obzvlášť ze začátku ale často přijde otázka, co si obléct. I na toto existují specialisté. My jsme se podívali na pár tipů a doporučení pro letní turistiku od Kristen Bor, zkušené turistky, která má najeto více než někdo najeto.

Technicky turistika nevyžaduje vysoce specializované oblečení a pokud právě začínáš s objevováním svého okolí a vybíráš si krátké, méně náročné trasy, nejjednodušší je vyrazit v oblečení, které už máš. Ujisti se jen, že máš k dispozici více vrstev, aby bylo možné přidávat nebo ubírat oblečení při změnách teploty. Pro pokročilejší se pak bude hodit vytvořit kolekci jednotlivých vrstev funkčního oblečení do různých podmínek.

V létě je úplný základ tričko, které si dokáže poradit s intenzivním pocením a zbytečně tě neohřívá, když je venku už tak pořádný hic. Tento úkol nejlépe plní Patagonia Capilene Cool Trail Shirt – ultralehké tenoučké tričko z funkčního polyesteru s antibakteriální úpravou, díky které ho nemusíš po každém použití prát. 

Ze stejného materiálu vyrábí Patagonia i tílko, ale při turistice je nutno mít na mysli, že pokud nosíš celý den batoh, jeho popruhy nemusí být na holých ramenech nejpohodlnější a tílko tě neochrání před sluncem. Kdo je na slunce citlivější, možná upřednostní Patagonia Capilene Cool Trail nebo Lightweight s dlouhými rukávy. Tričko dobře dýchá, takže se v něm nebudeš potit.

V chladnějším počasí dobře poslouží jako základ Patagonia Capilene Thermal, které v létě můžeš použít na zahřátí večer, a podle Kristen se skvěle hodí na spaní ve stanu.

Dobrým zvykem je mít u sebe lehkou bundu proti větru a do deště, a to i tehdy, když je šance na déšť minimální. Patagonie Houdini Jacket je podle recenzentů jednoznačně nejlepší lehká bunda do terénu, která tě ochrání před větrem a lehčími srážkami. Neváží skoro nic (necelých 100 g), takže není nutno ani uvažovat nad tím, jestli ji brát – můžeš ji mít v batohu pořád.

No a gatě? Kristen doporučuje například Patagonia Baggies – všestranné kraťasy, ve kterých můžeš klidně vlézt i do vody nebo v nich jít po túře na drink.

To, jak se na turistiku oblékneš, může udělat ten zásadní rozdíl mezi zábavou a nepohodlím, v horším případě i nebezpečím – kdyby bylo tvé oblečení příliš nebo nedostatečně teplé či mokré. Poskládej si svoji turistickou kolekci zde.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora