back to top
Pátek, 14 června, 2024
aktualne

Odlesňování v Amazonii dosáhlo v červnu nového rekordu

V červnu ubylo dalších 1062 kilometrů čtverečních pralesa.

Odlesňování Amazonského pralesa v Brazílii dosáhlo v červnu rekordní rozsah již po čtvrtý měsíc za sebou, informovala v sobotu agentura AFP.

Podle brazilského Národního institutu pro výzkum vesmíru (INPE) v červnu ubylo dalších 1062 kilometrů čtverečních pralesa, což je nárůst ve srovnání s červnem 2020, kdy bylo odlesněných 1043 kilometrů čtverečních. Jde zároveň o nejvyšší červnový údaj odkdy INPE začal v roce 2015 shromažďovat údaje.

V prvním čtvrtletí 2021 ubylo celkově 3609 kilometrů čtverečních Amazonského pralesa, což je o 17 procent více než ve stejném období minulého roku.

Od svého nástupu k moci v roce 2019 brazilský prezident Jair Bolsonaro prosazuje komercializaci Amazonie a její otevření pro těžbu dřeva a zemědělství.

Nevládní organizace, které se snaží deštný prales chránit, zvykne Bolsonaro označovat za „rakovinu“. Nedávno však oprášil svůj slib, že v Amazonii pralese se do roku 2030 zcela přestane s odlesňováním a že Brazílie bude do roku 2050 uhlíkově neutrálním státem.

Ochránci životního prostředí však přesto i nadále obviňují Bolsonarovu vládu z neodbornosti a dokonce ze sabotován opatření na ochranu životního prostředí.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora