Pátek, 2 června, 2023
aktualne

Minulost vás nezahřeje, hleďte při výběru zdroje tepla do budoucna

Vybírat dnes kotel nebo tepelné čerpadlo ze „zvyku“ či pohledem do desítky let vzdálené minulosti je jako řídit auto pohledem do zpětného zrcátka. Jednotlivé zdroje tepla prošly v uplynulých letech dramatickým vývojem. Zatímco některým zvoní umíráček, často jsou nebo budou dokonce zakázány, jiné zdá se jsou předurčeny k úspěchu.

Postupný útlum těžby uhlí, zákazy užívání kotlů na uhlí či zemní plyn, ambice dosáhnout karbonové neutrality, snaha minimalizovat náklady spojené s výrobou tepla pro domácnosti, všechny tyto trendy, které již dnes obcházejí Evropu, předurčují k úspěchu obnovitelné zdroje tepla v podobě tepelných čerpadel. Každý rok je v Evropě instalováno přes 1 milion tepelných čerpadel, přičemž toto číslo postupně roste, zvýšený zájem o tento zdroj tepla se pak nevyhýbá ani tuzemsku.

Tepelná čerpadla přitom nejsou žádným „nedozrálým experimentem“, Evropa má zkušenost s jejich masivním využíváním již od sedmdesátých let minulého století, kdy začala masivně nahrazovat kotle na topný olej. Dnes tepelná čerpadla najdete ve velkém napříč Evropou, od Švédska, přes Velkou Británii či Nizozemsko, Německo, až po Španělsko a Itálii. Například ve zmíněném Německu jsou dnes tepelná čerpadla nejvyužívanějším zdrojem tepla vůbec, kdy z prvního místa sesadila dlouho neohrožený zemní plyn, stejně tak jsou čerpadla nejčastěji vyskytujícím se zdrojem tepla u novostaveb.

Počet tepelných čerpadel zapojených do provozu v členských zemích EHPA

Minulost vás nezahřeje, hleďte při výběru zdroje tepla do budoucna

Tuzemský trh se kromě dynamiky, kdy patří k zemím s nadprůměrně rostoucím počtem zapojení, liší od „klasických“ trhů s tepelnými čerpadly i podílem tepelných čerpadel vzduch/voda, který značně převyšuje podíly vykazované např. Norskem, Itálii, Portugalskem či Dánskem. Důvodů je několik:

• Tuzemské domácnosti preferují ve zvýšené míře jednotky, které kromě tepla dokážou dodávat i teplou vodu.
• V tuzemsku nemají tepelná čerpadla historii jako „doplňkového“ zdroje tepla, tzn. pokud si ho domácnosti pořídí, je to velmi často s úmyslem využívání jako jediného zdroje.
• Z výše uvedeným souvisí i fakt, že tuzemské domácnosti potřebují od tepelných čerpadel zvýšený výkon a schopnost vytopit větší počet místností.

Naše země se tak řadí mezi trhy jako Německo, Švýcarsko, Irsko, Nizozemsko či Belgie, jejichž domácnosti mají velmi podobné potřeby, i zde přitom tepelná čerpadla mají tradici od sedmdesátých let minulého století.

Výše uvedené naznačuje, že každý typ tepelných čerpadel je vhodný pro jiné podmínky, to přitom platí i v rámci téhož regionu. Zatímco některým domácnostem vyhovují vlastnosti čerpadel vzduch/vzduch, jiné se neobejdou bez čerpadla země/voda. Právě z výběru nevhodného typu čerpadla pramení velká část nespokojených majitelů. Z tohoto důvodu je vhodné řešit výběr tepelného čerpadla s prodejcem, který má v nabídce více jejich typů. vzduch/vzduch, vzduch/voda, země/voda, předběžný odhad vhodnosti je možné si udělat i na internetu. v tomto průvodci výběrem tepelného čerpadla.

Doba uhlí, dřeva či zemního plynu jako zdroje tepla se nezadržitelně blíží svému konci. Hleďte při zařizování své kotelny do budoucnosti.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora