Sobota, 2 března, 2024
aktualne

Co jsou to offshore společnosti a jak souvisí s daňovými ráji?

Jestliže podnikáte, dost možná jste se během své činnosti už setkali s termínem offshorová společnost, třebaže dosud přesně nevíte, jakým způsobem přesně funguje. Od toho je tu právě tento článek, kde se na danou problematiku podíváme blíže.

Vysvětlíme si principy samotného fungování offshorových společností, výhody, ale řekneme si i něco o tom, jakým způsobem se zakládají.

Co je to offshorová společnost?

Offshorová společnost je taková, která je založena a posléze i registrována na území, jenž je finančně výhodnější z pohledu daňového režimu. V běžné řeči jsou také označovány jako společnosti se sídlem v daňovém ráji.

Nutno podotknout, že každý takový daňový ráj je něčím specifický a podléhá zákonům dané jurisdikce. Na to je potřeba nezapomínat. A rovněž, z tohoto důvodu se v praxi velice často kombinují různé destinace za účelem dosažení těch nejideálnějších podmínek pro podnikání.

Mezi oblíbené daňové ráje pak patří především Seychely, Panama, či Kajmanské ostrovy. Je jich však daleko více. Dále můžeme zmínit Gibraltar, nebo Belize. Za určitých okolností mohou být daňovým rájem i Spojené Státy Americké, což může mnohé překvapit.

Výhody offshorové společnosti

Založit offshorovou společnost přináší s sebou celou řadu benefitů, které mohou být pro mnohé podnikatele zajímavé. V první řadě je to pak anonymita. To znamená naprostou diskrétnost v otázkách finančních operací a s tím spojenou ochranu vašeho majetku, ať už movitého, tak i nemovitého.

Daňové ráje totiž obvykle nebývají příliš vstřícné mezinárodní výměně dat a plně chrání soukromí společností ve své jurisdikci. Povětšinou ani není možné žádným způsobem dopátrat vlastnickou strukturu.

O optimalizaci daňových nákladů již byla tak trochu řeč. Offshorová společnost vám tedy umožní výrazně ušetřit na daních, přičemž se v ideálním případě můžeme dokonce bavit o nulovém daňovém zatížení.

Zmínit se také musíme o tom, že offshore společnost může být zajímavou možností pro každého, kdo obchoduje na mezinárodní úrovni s různými obchodními partnery.

Nevýhodou offshorových společností oproti tomu může být její nepříliš přívětivá pověst, která často pramení z nepochopení jejích principů. Koneckonců, myšlenka daňových rájů pochází již ze 16. století, kdy tehdejší nizozemské Flandry nabízely nízké clo pro zásilky směřující do zdejších přístavů. Podobný princip fungoval třeba i v Athénách. Není to tedy nic nového. 

Co je zapotřebí k založení offshore společnosti?

Založení offshore společnosti není nikterak složité, a navíc se to dá vyřešit velice rychle, pakliže použijete ready-made společnost. To jsou takové společnosti, které jsou již založené a pouze čekají na převod novému vlastníkovi. Společnosti jsou zároveň zcela bez podnikatelské historie.

Samozřejmě je k dispozici i alternativa nechat si offshore společnost založit na míru dle vašich specifických požadavků. Offshore bankovní účet je povětšinou samozřejmostí a součástí služeb takřka všech společností, jež se založením offshore firem zabývají.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora