Pátek, 2 června, 2023
aktualne

Auta jsou stále dražší. Víme, co to má na svědomí

Auta jsou každým dnem dražší, a to nejen kvůli nedostatkům polovodičů či ostatních důležitých surovin. Šéf koncernu Stellantis Carlos Tavares poukázal na důvod vysoké ceny nových aut a vysvětlil, proč se situace nebude zlepšovat.

Není cesta, že veškeré dodatečné náklady na nákup nového přeneseme na zákazníka, protože většina střední pracující třídy to nebude schopna zaplatit – řekl Portugalec na konferenci Reuters Next.
Zajímavé je, že Tavares předpověděl takovou situaci ještě před krizí způsobenou pandemií.

A má pravdu. Rodina, která si nyní jen tak tak dokázala dovolit nové auto za 10-12 tisíc eur, nyní za srovnatelný elektromobil musí zaplatit 30 tisíc. A nepomůže tomu ani státní dotace, která je banální v porovnání s celkovou cenou.

Při velkém tlaku na výrobu automobilů s nulovými emisemi, které vyžadují drahé bateriové články, čelí výrobci složitým řešením: mohou zvýšit ceny a prodávat méně, nebo akceptovat nižší marži a riskovat propouštění. Jen v Itálii to znamená 60 tis. pracovních míst. Na Slovensku je automobilový průmysl jedním z nejdůležitějších pilířů ekonomiky. Češi chtějí bránit i „klasická“ auta – „Nebudeme souhlasit se zákazem prodeje aut poháněných fosilními palivy,“ řekl před pár měsíci český premiér Andrej Babiš.
Ředitel Stellantis také poznamenává, že výrobci potřebují čas na otestování a ujištění se, že nová technologie bude fungovat. Urychlení tohoto procesu způsobí vznik problémů s kvalitou a řadu dalších dosud sekundárních či terciárních překážek.

Evropská unie chce být klimaticky neutrální od roku 2050 a od roku 2030 má být tohoto cíle dosaženo na 55 %. Emitovaný oxid uhličitý je zodpovědný za globální oteplování a tím i klimatické změny, které stále více ovlivňují počasí a životní prostředí.

Zlomovým bodem bude vyrovnání ceny elektromobilu se spalovacím autem, ke kterému má dojít ve druhé polovině tohoto desetiletí. Řešením může být baterie s pevným elektrolytem, ​​která umožní výrobu článků až na 40 %. běžné ceny. Avšak nemyslíme si, že cena bude nějak prudce atraktivní pro běžného slovenského soukromého spotřebitele. Celkově, ne jen na Slovensku, v době krize, bude nákup nových eko-aut problémem. Jenže to je ještě extrémně dlouhá doba vzhledem k nátlaku EU.

K tomu si připočtěte všemožné dokumenty přijímané na národní či nadnárodní úrovni, a jednoduše to může dopadnout tak, že kupní síla na automobily upadne, a tím upadne i ekonomická síla země. A ne, netýká se to jen Slovenska.

K tomu si připočtěte rekordní inflaci, extrémní nárůst cen základních komodit a neuvěřitelný boom na trhu s nemovitostmi… Jsem zvědavý, kdy tento domeček z karet padne a jak ohneme zády.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora