Neděle, 3 března, 2024
aktualne

Volkswagen ID.5: První elektrické SUV kupé

Německý koncern rozšiřuje na své „cestě k nulovým emisím“ úspěšnou rodinu elektromobilů ID. o nový model Volkswagen ID.5. Společnost tak urychluje elektrifikaci své flotily nových vozů a navíc vstupuje do nového tržního segmentu.

Elektromobil Volkswagen ID.5 disponuje novým ID.Softwarem 3.0, který přináší mimo jiné vylepšený nabíjecí výkon a hlasové ovládání. Volkswagen kromě toho činí další krok k automatizované jízdě využíváním kolektivních dat a nejnovější generace asistenčních systémů. Elegantní a dynamický design, vynikající aerodynamika, dojezd pro každodenní provoz – to jsou největší přednosti nového ID.5 a sportovního ID.5 GTX s pohonem všech kol a dvěma elektromotory. Oba elektromobily jsou novými vrcholnými modely rodiny ID. schopnými překonávat dlouhé vzdálenosti. První elektricky poháněné SUV kupé značky Volkswagen vychází stejně jako všechny modely ID. z modulární platformy pro elektromobily, MEB (Modularer E-Antriebsbaukasten), koncernu Volkswagen.

„ID.5 ztělesňuje karosářskou verzi budoucnosti, která je aerodynamická, expresivní, sportovní a díky platformě MEB má krátké převisy,“ tvrdí Jozef Kabaň, šéfdesignér značky Volkswagen. „Proto se nám navzdory dynamické linii střechy podařilo realizovat velký interiér. V této míře to dosud nebylo možné,“ dodal Kabaň. Nová generace softwaru 3.0 umožňuje aktualizace a instalaci dodatečných funkcí prostřednictvím technologie „Over-the-Air“. ID.5 může díky tomu stále být aktuální. Inovativní asistenční systémy, jako je Travel Assist s kolektivními daty, pracují s prediktivními funkcemi a nabízejí cestujícím zážitky z ještě komfortnější jízdy. Nový parkovací asistent Park Assist Plus s funkcí paměti se dodává na přání a místo řidiče zajistí individualizované zaparkování vozidla.

Elektricky poháněné SUV kupé značky Volkswagen má vnější délku 4599 mm (ID.5 GTX: 4582 mm). V modelu ID.5 obstarává pohon elektromotor uložený vzadu. V modelu ID.5 GTX tvoří pohon všech kol jeden elektromotor na přední nápravě a jeden elektromotor na zadní nápravě. „Elektronický manažer jízdní dynamiky je průkopnickým výsledkem vývoje značky Volkswagen,“ říká Thomas Ulbrich, člen představenstva zodpovědný za technický vývoj značky Volkswagen. „Manažer jízdní dynamiky je síťově propojen s ostatními důležitými regulačními systémy a v modelu ID.5 GTX spolupracuje také s řízením pohonu všech kol. Tím se podařilo posunout potěšení ze sportovní jízdy, trakci a aktivní bezpečnost na zcela novou, vrcholnou úroveň.“ Všechny varianty pohonu modelu ID.5 používají 82kWh baterii, která umožňuje cestování na dlouhé vzdálenosti.

Součinitel aerodynamického odporu vzduchu 0,26, resp. 0,27 (ID.5 GTX) zvyšuje hospodárnost a prodlužuje dojezd. K tomu přispívá také integrovaný spoiler na aerodynamicky tvarovaném zadním výklopném víčku se širokým úhlem otevření. Pro optimální obtékání karoserie vzduchem se elektrické žaluzie na přední části otevírají až v okamžiku, kdy je chladící vzduch potřebný. Elektricky poháněné SUV kupé se od světového modelu ID.4 odlišuje mimo jiné nově navrženým nárazníkem, lakovaným obložením dveří a novou linií střechy. ID.5 GTX má ještě dynamičtější vzhled díky většímu otvoru pro přívod vzduchu, sériově dodávaným světlometem IQ.Light-LED Matrix s inteligentními dálkovými světly a zadním světlometem LED 3D.

Manažer jízdní dynamiky síťově propojuje regulační systémy pohonu a podvozku. Nejlepší možnou jízdní dynamikou zajistí na přání dodávaný podvozek DCC s adaptivními tlumiči. V provozním režimu D využívají modely ID.5 a ID.5 GTX funkci plachtění, v módu B rekuperaci kinetické energie. Navzdory designu ve stylu kupé nabízí ID.5 na sedadlech vzadu jen o 12 mm méně prostoru pro hlavu než Volkswagen ID.4. Dlouhý rozvor náprav, 2766 mm, umožnil vytvořit stejně prostorný interiér jako nabízí o třídu větší SUV. Zavazadlový prostor má objem až 549 litrů. Materiály a zpracování dosahují prémiové úrovně. Materiály čalounění se liší v závislosti na variantě interiéru. Na přání dodávaná Top sportovní sedadla zdobí perforovaná loga ID. v horní části opěradla.


Hledáte to nejlepší pojištění pro Váš vůz? Využijte srovnávač pojištění a vyberte si vhodné povinné ručení přesně pro Vás.


Velice moderní digitální přístrojová deska nabízí nový koncept ovládání. Displej řidiče a displej multimediálního systému s vysokým rozlišením ohromí brilantní kvalitou zobrazování. Inovativní Head-up displej s rozšířenou realitou, dodávaný na přání, promítá dodatečné informace do zorného pole řidiče. Nový ID. Software 3.0 zlepšuje mimo jiné hlasové ovládání hovorovým jazykem („Ahoj ID.“). Hlasové ovládání je učenlivé a v režimu online využívá přístup k informacím v cloudu. Příjemnou atmosféru za tmy dotváří dekorační osvětlení, dodávané na přání s až 30 barvami světla.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora