Neděle, 3 března, 2024
aktualne

Citroën CX – Dědeček s extra silným odkazem

V době svého uvedení na trh byl Citroën CX považován za odvážné a stylové auto, schopné kreativně reagovat na problémy své doby, jakou byla například ropná krize. Inovativní vize, která byla v roce 1975 v Evropě oceněna cenou Car of the Year.

Citroën představil model CX 2000 na autosalonu v Paříži v roce 1974. Vynikal svým komfortem, ergonomií a ovladatelností, vlastnostmi, které jej vedly k tomu, že v roce svého uvedení na trh získal ocenění Auto roku v roce Europe, Safety Award a Award Auto Style za svůj inovativní, elegantní a dynamický design.

Citroën CX byl dítětem své doby. Ropná krize v roce 1973 ukončila éru levného paliva v Evropě, takže výrobci museli při vývoji vozidel zvážit spotřebu paliva jako jeden z důležitých faktorů. Double Chevron se rozhodl pro začlenění efektivních motorů, jako je například . nafta, které poskytovaly nižší spotřebu než benzinová karburátorová mechanika a zároveň zachovaly požitek z jízdy. Také překonal výzvu přejít z Paříže do Nice (930 km) bez tankování. Aerodynamika této strategii také není cizí, o čemž svědčí i název tohoto modelu CX, který ilustruje nízký odpor vzduchu, který se promítá do snížení spotřeby paliva.

Poslední kusy sešli z výrobní linky 12/1992.

Citroën CX, známý pro svůj design od Roberta Oprona (který mimo jiné pracoval i na modernizaci kultovního Citroënu DS, Citroënu SM, Renaultu Fuego, Renaultu Alpine A310 apod.), je také revolučním autem, co se týče komfortu i ergonomie. Jeho hydropneumatické odpružení umožnilo automatickou korekci výšky a lepší jízdní vlastnosti na cestě různé kvality.

V roce 1985 to bylo první francouzské auto, které bylo vybaveno brzdovým systémem ABS. Mimořádná úroveň pohodlí přilákala spoustu fanoušků. Mezi nimi si ho vybral i bývalý francouzský prezident Jacques Chirac, který si jej v roce 1995 vybral ke své inauguraci před ostatními modernějšími alternativami luxusního vozového parku.

Zvláště je třeba zmínit jeho inovativní polohu při řízení, předchůdce dnes známého Citroën Advanced Comfort. Vytvořil ho Michel Harmand a představuje praktičnost a estetická cítění tím, že všechny ovládací prvky jsou v dosahu řidiče.

Citroën během svého komerčního života rozšiřovala řadu CX, aby vyhovovala různým potřebám, v roce 1975 se objevila verze kombi, v roce 1977 sportovní 2400 GTi s elektronickým vstřikováním a v roce 1978 série Prestige, delší o 28 cm.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora