back to top
Pátek, 14 června, 2024
aktualne

Sport nejen pro muže: Víte, jaké jsou výhody plavání a jak na správnou techniku?

Plavání není jen způsob, jak se v horkém dni zchladit; je to účinné cvičení, které může změnit vaše zdraví a kondici. Zde najdete přehled toho, jak může plavání prospět vašemu tělu i mysli. Přidáme i několik praktických rad, jak začít, spolu s nevýhodami. Stejně tak se dočtete i o tom, jak správně na techniku.

Jaké jsou výhody plavání?

Nechme veškeré ostýchání stranou a pojďme do toho skočit po hlavě. Jaké výhody nám může každé tempo ve vodě přinést a proč začít s plaváním ještě dnes?

Cvičení celého těla

Při plavání zapojíte téměř všechny svaly v těle. Ať už plavete volným stylem, vzad nebo motýlkem, každý záběr procvičuje jiné svalové skupiny. Tím cvičení zvyšuje vaši sílu a vytrvalost. Odpor vody představuje další výzvu, díky které vaše svaly pracují intenzivněji, aniž by se musely namáhat například činkami.

Zdraví srdce a plic

Plavání je vynikající kardiovaskulární cvičení. Pomáhá zlepšovat činnost srdce a může snížit riziko srdečních onemocnění. Kromě toho zvyšuje kapacitu a účinnost plic, což je zvláště prospěšné pro lidi s astmatem nebo jinými dýchacími problémy. Vlhké prostředí bazénu může stejně tak pomoci snížit příznaky astmatu. Pozor však na chlór.

Regulace hmotnosti

Při plavání se spaluje značné množství kalorií. V závislosti na intenzitě můžete spálit od 200 do 700 kalorií za hodinu. To z něj dělá účinnou aktivitu při hubnutí a udržování zdravé váhy.

Přínosy pro duševní zdraví

Rytmická povaha plavání může působit meditativně. Podporuje uvolňování endorfinů, které pomáhají snižovat stres a úzkost. Pravidelné plavání může zlepšit náladu a dokonce zmírnit příznaky deprese.

Začít můžete kdykoliv

Vzhledem k šetrnosti plavání k vašemu tělu není pro to, začít plavat, nikdy pozdě. I díky jeho výhodám, kterých je nespočet, uděláte nejlépe, když začnete ještě dnes. I tak ale platí, lepší pozdě než nikdy. Pokud se na to necítíte, vrhněte se do toho až budete plně připraveni.

Zdraví kostí

Plavání je nenáročné a šetrné ke kloubům, ale má také pozitivní vliv na zdraví kostí. Studie prokázaly, že pravidelné plavání může zlepšit hustotu kostí, zejména u žen po menopauze, a snížit tak riziko osteoporózy.

Zlepšení spánku

Plavání může zlepšit váš spánkový režim. Fyzická námaha pomáhá regulovat vnitřní hodiny vašeho těla a podporuje hlubší a klidnější spánek.

Jaké jsou nevýhody?

Nic ale není černobílé a i plavání má nějaká rizika. S čím se při plavání tedy musíte potýkat?

Riziko zranění

Plavání je obecně nenáročné, ale to neznamená, že při něm nehrozí riziko zranění. Plavci často trpí zraněními z přetížení, jako je bolest ramene, známá jako „plavecké rameno“. Tento stav je způsoben opakovaným pohybem a může vést k zánětu a nepohodlí. Kromě toho může nesprávná technika nebo nedostatečné zahřátí vést k natažení svalů nebo křečím.

Vystavení chlóru

Při plavání v bazénech jste vystaveni působení chlóru, chemické látky používané k dezinfekci vody. Ten může podráždit kůži, oči a dýchací cesty. Plavci mohou mít zarudlé, svědící oči, suchou pokožku nebo dýchací potíže, zejména ti, kteří trpí astmatem. Používání ochranných brýlí a hydratačních krémů může tyto účinky zmírnit.

Ušní infekce

Plavecké ucho, infekce vnějšího ucha, je častým problémem plavců. Voda zachycená ve zvukovodu vytváří vlhké prostředí, které je ideální pro růst bakterií, což vede k infekci. Chcete-li plaveckému uchu předcházet, důkladně si po plavání vysušte uši a zvažte používání špuntů do uší.

Dostupnost a cena

Plavání vyžaduje přístup do bazénu, který nemusí být pro každého snadno dostupný. Členské poplatky v plaveckých klubech nebo tělocvičnách s bazény mohou být drahé. Kromě toho se náklady zvyšují o plaveckou výbavu, jako jsou plavky, plavecké brýle a čepice. Pro někoho může být tato investice překážkou. Za zkoušku to však stojí.

Obavy o bezpečnost ve vodě

I když je plavání obecně bezpečné, nese s sebou neodmyslitelná rizika, zejména pro začátečníky nebo pro ty, kteří plavou ve volné vodě. Při nedodržení bezpečnostních opatření hrozí vážné riziko utonutí. Vždy plavte v určených oblastech, nejlépe pod dohledem plavčíka, a nikdy v otevřené vodě neplavte sami.

Vliv na vlasy a pokožku

Časté vystavování chlorované vodě může poškodit vlasy, které jsou pak suché a lámavé. U osob s barvenými vlasy může chlór způsobit také změnu barvy. Podobně může dlouhodobý kontakt s vodou v bazénu vést k suché a podrážděné pokožce.

Možnost alergických reakcí

U některých osob se mohou vyskytnout alergické reakce na chemické látky nebo nečistoty v bazénu. Příznaky mohou zahrnovat kožní vyrážky, dýchací problémy nebo podráždění očí.

Kraul a psa jsou základ

Převážili u vás argumenty pro? Skočme tedy do toho! Jaké techniky byste si měli v začátcích osvojit?

Technika prsou

Plavat prsa s dobrou technikou je nezbytné pro efektivitu a rychlost. Udržujte tělo v rovině a vodorovné poloze, hlava musí být v jedné linii s páteří. Boky by měly zůstat u hladiny a chodidla by měla směřovat ven.

Pohyb paží začíná tak, že ruce začnou společně před hrudníkem. Vytlačte ruce směrem ven a krouživým pohybem je vraťte zpět a zakončete rukama zpět pod hrudníkem. Lokty by měly zůstat po celou dobu tahu vysoko.

Při pohybu nohama začněte s rovnýma nohama u sebe. Pokrčte kolena, abyste přiblížili paty k hýždím, a pak je krouživým pohybem vykopněte ven a dokola. Nohy by se měly na konci kopu přitisknout k sobě, abyste vytvořili silný tah.

Zásadní je načasování úderu. Začněte tahem paží a poté zahajte kop, jakmile se vaše ruce začnou vracet dopředu. Během tahu paží se nadechněte, zvedněte hlavu jen natolik, abyste se zbavili vody, a vydechněte pod vodou.

Mezi časté chyby patří příliš vysoké zvednutí hlavy při nádechu, které může způsobit pokles boků, a neúplné vytažení paží a nohou, což snižuje účinnost. Soustřeďte se na plynulé, koordinované pohyby, abyste udrželi stálý rytmus.

Technika kraulu

Pro tuto techniku držujte plynulou, vodorovnou polohu těla a hlavu v jedné rovině s páteří. Při plavání se dívejte přímo dolů, abyste snížili odpor vzduchu.

Pokud jde o pohyb paží, váš záběr by měl být plynulý a střídavý. Do vody vstupujte s rukou v mírném úhlu, poté táhněte dolů a zpět ve tvaru písmene S. V tomto směru je třeba se snažit, abyste se do vody dostávali s rukou v mírném úhlu. Během fáze zotavení by měl být váš loket vysoko a prsty mírně rozevřené.

Kop by měl vycházet z boků, nikoli z kolen. Nohy mějte rovné, ale uvolněné, s nataženými špičkami. Malé, rychlé kopy jsou účinnější než velké, pomalé. Nohy by se měly jen dotknout vodní hladiny.

Dýchání je klíčovým prvkem. Otočte hlavu na stranu, nezvedejte ji z vody, abyste se nadechli. Pod vodou plynule vydechujte. Obvyklý způsob dýchání je každé třetí tempo nádech, ale najděte si rytmus, který vám vyhovuje.

Mezi časté chyby patří překřížení paží přes osu těla, které může způsobit kličkování, a kopání z kolen, které může způsobit odpor. Zaměřte se na udržování konzistentního, rytmického tahu a kopu

Tip: Plavání slouží jako skvělý způsob, jak navýšit denní počet spálených kalorií. Víte, kolik plaváním přesně spálíte?

Tipy do začátku

  • Naučte se základy: Pokud s plaváním začínáte, zvažte účast na lekcích, abyste se naučili správné techniky a ujistili se, že se ve vodě cítíte dobře.
  • Začněte pomalu: Začněte s krátkými lekcemi a postupně zvyšujte čas a intenzitu. I několik minut plavání může být prospěšných.
  • Zůstaňte v bezpečí: Vždy plavte v určených oblastech s plavčíky. Používejte vhodnou výbavu, jako jsou plavecké brýle a čepice, která vám zpříjemní zážitek.
  • Zpestřete si plavání: Kombinujte různé plavecké způsoby a vodní aktivity, jako je vodní aerobik nebo chůze ve vodě, aby vaše rutina byla zajímavá a náročná.

Závěrem

Plavání nabízí nespočet výhod, které z něj činí fantastickou formu cvičení a rekreace. Díky své nenáročné povaze je přístupné lidem všech věkových kategorií a úrovní fyzické zdatnosti a poskytuje trénink celého těla, který zlepšuje kardiovaskulární zdraví, svalovou sílu a flexibilitu.

Plavání však není bez nevýhod. Působení chlóru v bazénech může dráždit pokožku a oči a někteří lidé na něj mohou být alergičtí. Kromě toho představuje riziko utonutí, zejména pro nezkušené plavce nebo v prostředí bez dozoru. Kromě toho může být v některých oblastech omezen přístup do plaveckých zařízení, což některým jedincům brání využívat jejich výhod.

Dejte si pozor na správné provedení techniky a začínejte pomalu. Díky tomu nedojde k přetrénování a následnému nechutenství k této aktivitě, která má potenciál sloužit vám po celý zbytek života.

Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s:

PoctiveSEO: Seznamte se se SEO a naučte se jej využít ve svůj prospěch: Od základů po nejdůležitější faktory

Autor: Jakub Novák, SEO copywriter

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora