Pátek, 2 června, 2023
aktualne

Na jakém principu funguje změkčovač vody?

Změkčovače vody jsou především na Slovensku poměrně populárním zařízením. Je tomu tak kvůli tomu, že na většině našeho území se nachází opravdu tvrdá voda. Na jakém principu však toto zařízení funguje?

Jak již z názvu vyplývá, změkčovač vody je zařízením, pomocí kterého dokážete změkčit vodu ve vašem bytě či domě. Prodej těchto zařízení v posledních letech začal na Slovensku stoupat, jelikož na většině našeho území lidé disponují tvrdou až velmi tvrdou vodou. Pokud nad koupí takového změkčovače uvažujete i vy, ale neumíte si představit jak toto zařízení funguje, my vám to v tomto článku vysvětlíme.

Typy změkčovačů vody

Ještě předtím je však důležité upřesnit si samotný typ změkčovače vody, jelikož v obchodech se dnes setkáte hned s několika variantami. Mezi ty nejpopulárnější patří katexové a elektromagnetické změkčovače vody, které sice fungují na odlišném principu, ale výsledek bývá ve většině případů stejný.

Magnetické změkčovače vody

Tento typ změkčovače funguje na takzvané magnetické úpravě vody, kde se voda upraví za pomoci magnetu, který je připevněn na vodovodní potrubí. Magnet svým působením na vodu dokáže odstranit z vody přebytek minerálů hořčíku a vápníku a tím i omezit tvorbu vodního kamene.

Katexový změkčovač vody

Katexové změkčovače vody fungují na odlišném principu, kde dochází k výměně iontů vápníku a hořčíku za ionty sodíku. K této výměně dochází při průchodu vody přes vrstvy katexu a v současnosti se jedná o ten nejúčinnější způsob změkčování vody.

Který si vybrat?

Při výběru změkčovače vody je třeba se řídit otázkou, kolik chcete do tohoto zařízení investovat.

V praxi však neuděláte chybu, když si koupíte kterýkoli z těchto dvou typů změkčovačů. Samozřejmě je však nutné je kupovat u specializovaných prodejců.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora