back to top
Sobota, 15 června, 2024
aktualne

Jezděte ve městě či na výlety eko 

Elektrické skútry představují budoucnost dopravy. V čem spočívají hlavní výhody vozidel s elektrickým pohonem?

Elektrický skútr představuje ekonomický i ekologický způsob dopravy

Elektroskútry jsou obdobou klasických skútrů. Na rozdíl od nich ale nejsou vybaveny spalovacím motorem. Elektrické verze primárně pohání elektromotor a baterie. Představují tak moderní, komfortní a ekologický způsob přepravy.

K jejich zásadním výhodám lze zařadit to, že jsou levné. Při průměrné ceně elektřiny okolo 5 Kč/kWh vychází náklady na dopravu pomocí elektro skútru na přibližně 15 Kč na 100 km. Ve srovnání s klasickými dopravními prostředky jsou tak provozní náklady minimální.

Do nízkých nákladů se promítá také servis. Náklady na něj jsou ve srovnání s klasickými skútry dokonce několikanásobně nižší. Na úkony, jako je pravidelná výměna oleje, můžete jednoznačně zapomenout. Stačí v zásadě jen kontrola brzd a pneumatik.

Ty nejdůležitější součásti v podobě akumulátoru a elektromotoru jsou prakticky bezúdržbové. Závady navíc často může uživatel na vrub přičíst spíše sobě samotnému než vlastní konstrukci skútru. Vady mechanických částí bývají totiž způsobené nevhodným užíváním nebo nedostatečnou péčí o zařízení. Návratnost nového dopravního prostředku je tak při správné péči prakticky okamžitá, od prvních ujetých kilometrů.

Tyto skútry vám tak nabídnou nezávislost a jednoduchost. Pyšní se také dobrými jízdními vlastnostmi a snadnou ovladatelností. Elektroskútry jsou obratné i v hustém městském provozu. Nabízejí agilitu a velmi zábavný zážitek z jízdy.

S elektrickým skútrem můžete do přírody i do města

Pro svůj ekologický provoz se navíc nehodí jen do měst, ale také do přírody. Jejich majitelé s nimi často jezdí například na chatu nebo na ryby, zkrátka všude tam, kde by nebylo vhodné zatěžovat přírodu emisemi z klasického motoru.

A kdo si chce se svým skútrem vyrazit dokonce na delší výlet, má rozhodně též možnost. Někdejší nejslabší místo těchto zařízení v podobě dojezdu se totiž stále zlepšuje. Průměrný dojezd elektrického skútru se dnes už běžně pohybuje v rozmezí 60 až 80 km, což je i na výlety naprosto dostačující. Nejdražší modely současného trhu nabídnou až 200 km dojezdu a neomezí vás už prakticky vůbec.

Mimo to vás elektroskútry zbaví i řady nezbytných administrativních povinností. Specifická kategorie těchto dopravních prostředků se označuje jako elektroskútry bez řidičáku. Jedná se o výkonově slabší stroje, které svým výkonem nepřesahují 250 W. Jejich rychlost je také zpravidla elektronicky omezena na maximálně 25 km/h a mají šlapky.

Přestože se plnohodnotnou výbavou svým „velkým“ kolegům bez problémů vyrovnají, legislativa na ně s těmito parametry nahlíží jako na kola. Proto je vůči nim benevolentní a řídit je můžete i bez patřičného oprávnění. Pouze je potřeba vědět, že od ledna 2024 musíte i u těchto zařízení mít sjednáno povinné ručení.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora