Pondělí, 6 února, 2023
aktualne

Jak být za šviháka: 8 tipů pro muže, kteří se chtějí lépe oblékat

Ať už chcete zapůsobit na obchodní schůzce nebo oslnit vyvolenou dívku, potřebujete se na to patřičně oháknout. Myslíte, že oblečení není důležité a nikoho nezajímá? Omyl. Jistě, primární skutečně je to, co máte v hlavě, a ne na hlavě. Ale šaty zkrátka dotváří celkový dojem. Vezměte si Jamese Bonda. Myslíte, že by agent 007 měl stejný šarm i v žabkách, vytahaných teplácích a tričku s Garfieldem?

Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka. A ačkoliv v dnešní době platí ohledně pánského oblečení mnohem uvolněnější pravidla, stále o vás vaše šaty mnohé vypovídají. Nechte je, aby říkaly, to, co chcete vy! Jak? Poradíme vám!

Obecné tipy

1. Utrácejte víc za míň

Nadarmo se neříká, že kvalita je více než kvantita. Pokud jde o pánské oblečení, rozhodně se vyplatí investovat do pár opravdu podařených kousků než mít skříň plnou nekvalitních pánských triček z obchoďáku. Vybírejte kvalitní kousky, které vám opravdu sednou. Případně oblečení nechte upravit (nebo dokonce ušít) u krejčího. To platí obzvláště u obleků.

2. Oblečení si vyzkoušejte

Ačkoliv je nakupování přes internet pohodlné, vyplatí se raději párkrát do roka navštívit obchod osobně. I když nemáte zkoušení oblečení rádi, překonejte se a těch pár pánských triček a kalhot si v kabince opravdu vyzkoušejte. Přestože si myslíte, že znáte svou velikost, nemusí vám oblečení od konkrétního výrobce vždycky sedět. A přesně padnoucí oblečení je to, co hledáte. Jinak budete vypadat jako lajdák.

3. Buďte trpěliví

Uvědomte si, že stylové oblékání je dovednost, kterou nejlépe získáte praxí. Je pravděpodobné, že vám bude chvíli trvat, než se vše naučíte a nakupování správného oblečení se pro vás stane přirozeností. Zpočátku budete nejspíše váhat a zkoušet různé varianty, než přijdete na to, která vám sedí nejlépe. To je v pořádku a nenechte se tím odradit. Pokud si nejste jistí, poraďte se s kamarádem nebo zkušeným prodavačem. Jakmile přijdete na to, co vám sluší a v čem se cítíte dobře, držte se toho.

Jak vypadat seriózně a důvěryhodně

4. Upravenost je klíč

Pokud chcete (například při obchodní schůzce) vypadat důvěryhodně a seriózně, dbejte nejen na vhodný typ pánského oblečení, ale i na jeho upravenost. Co tím míníme je, aby vaše oblečení nebylo zmačkané, ale dobře vyžehlené. Aby nikde nekoukaly nitky. Aby v nějakém místě zastrčená košile nelezla z kalhot. Aby vám oblečení sedělo, jako šité na míru apod. Upravené by nemělo být jen vaše oblečení, ale i vy sami, pozor si dejte obzvláště na nehty, které by měly být krátce zastřižené.

5. Formální oblečení

Na důležité schůzky volte formální (nebo alespoň poloformální) oblečení. Oblek je klasika. Pokud si nevíte rady, jaký zvolit, vyberte – tmavý, dvouknoflíkový, jednořadý a střídmý v detailech, tím totiž nic nezkazíte. Dnes už zpravidla není nutné mít kravatu, pokud se pro ni však rozhodnete, mějte ji správně uvázanou. Také dbejte na to, aby konec kravaty visel kousek nad přezkou opasku, aby kravata byla zhruba stejně široká, jako je i šířka klopy vašeho saka. Na internetu najdete spousty podrobných návodů, jak správně nosit kravatu i celý oblek, přečtěte si je.

6. Kvalitní hodinky

Pořiďte si kvalitní hodinky. Ačkoliv žijeme v technologickém věku, není vhodné, abyste se při schůzce dívali na hodiny v telefonu. Hodinky vám dávají ten správný šmrnc.

Jak vypadat jako pohodář

7. Pohodlné a přitom hezké

V neformálním oblečení můžete vypadat skvěle. Pánská trička nebo pánské mikiny v kombinaci s džínami nebo plátěnými kalhotami jsou asi nejoblíbenějším oblečením mužské populace. Pohodlnost je totiž pro většinu mužů zásadní. I u tohoto oblečení se ale především ujistěte, že vám dobře padne. Trička by měla být z kvalitního materiálu, pod kterým vám neprosvítá kůže. Těžké to může být zvláště u bílých tkanin. Rozhodně ale dbejte na to, aby vám neprosvítaly chlupy ani bradavky.

Nebojte se barev a vzorů, jen najděte takové, které ladí s vaším odstínem pleti i zbytkem oblečení. Pokud nemáte na barvy příliš cit, raději nekombinujte více výrazných dohromady. Stejně tak u vzorů. Pokud máte jednobarevné kalhoty, zvolte vzorované triko a naopak. Kombinace více různých vzorů, může být velmi působivá, ale vyžaduje praxi.

Nedáte dopustit na džíny, doplňte je polokošilí, jednobarevným tričkem nebo i tričkem s potiskem. Nevšední vzhled jim můžete dodat vzorovaným barevným páskem.

Jak být prostě sám sebou

8. Jsme to, co nosíme

Oblečení má především podtrhovat osobnost. Proto volte takové, které vás vystihuje a ve kterém se cítíte sami sebou. Jste vtipálek? Vrhněte se na trička s vtipnými potisky. Hipster? Kostkovaná košile, je must have! Sportovec? Vezměte si tenisky a sportovní tričko. Řiďte se citem.

Zároveň však volte oblečení vhodné pro určité příležitosti. I když oblekům zrovna nefandíte, pravděpodobně si je někdy vzít musíte. Naštěstí pro všechny je doba velmi uvolněná a oblečení se nedrží striktních pravidel. Není neobvyklé vidět k obleku tenisky nebo kombinaci saka s džínami.

A nezapomeňte, že i pánské oblečení může být radost!

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora