Neděle, 3 března, 2024
aktualne

Běžecká sezóna začala: Jaké tenisky na běh budou pro vás nejvhodnější?

Patříte mezi zkušené běžce, kteří potřebují nový pár tenisek nebo se chystáte s během začít? Základem zdravého běhu je výběr správných tenisek konkrétně pro vás. Před koupí si položte následující otázky.

Víte, jak běháte?

Na začátku výběru stojí realistické zvážení vašich běžeckých dovedností a kondice. Pokud začínáte a běháte přes paty nebo vás trápí nadváha, potřebujete dobře odpruženou, komfortní botu, která chrání kotníky a kolena. Běžci velmi dobře vědí, co dokáže s koleny udělat špatný výběr boty, špatné odpružení, tvrdý terén a otřesy. Přistupujte k zatěžování kloubů zodpovědně – vyberte jim boty, které dopady zmírní. Čím častěji a čím déle trasy běháte, tím důležitější je výběr běžeckých bot. Slyšeli jste už o značce On Running? Prohlédněte si naši širokou nabídku a poznejte modely, které vám pomohou na cestách dosahovat maximálního výkonu v tom největším pohodlí.

Vyberte si alespoň o půl čísla větší velikost

Chodidlo při běhu aktivně pracuje, mění svou velikost a potřebuje prostor, proto volte běžecké boty alespoň o půl čísla nebo o číslo větší. Obvykle platí, že kdo zvolí boty „akorát“, při běhu ho tlačí a trpí, dokud je nevyzuje. Malými teniskami na běhání si můžete přivodit nepříjemné otlaky, puchýře nebo dokonce slézání nehtů. Běžecké boty by neměly být ani příliš úzké, ani příliš široké, nesmí vás tlačit.


Povrch, po kterém budete běhat, rozhoduje

Zásadní otázkou je, zda budete běhat převážně po tvrdém nebo naopak po měkkém povrchu. I proto se tenisky na běhání dělí na silniční a „trailové“ – tenisky na běhání do terénu.

Terénní tenisky jsou odolné a tvrdší

Běžecké boty do terénu jsou vyrobeny a přizpůsobeny pro pohyb na nerovných a nezpevněných plochách, jejichž součástí jsou také kameny, větve, tráva a jiné přírodní útvary. Právě na lesních a polních cestách vzniká nejvíce úrazů nesprávným došlápnutím. Tenisky pro běhání do terénu jsou velmi odolné, mají tvrdou členitější podrážku a obvykle i nepromokavou úpravu.

Silniční obuv skvěle tlumí

Běžecká obuv určená pro hladký povrch je vhodná pro asfaltové cesty, chodníky, ale i tvrdší běžecké dráhy s tartanovým, antukovým nebo škvárovým povrchem. Pokud ovšem běháte po hladkých přírodních cestách, můžete také volit tento typ obuvi. Silniční tenisky na běhání nabízejí vynikající odpružení a mají také úctyhodné tlumící schopnosti.

Jaké tenisky na běhání si vybrat? Určitě začněte výběrem podle toho, zda jsou boty ženské nebo mužské. Obecně platí, že muži mají širší chodidlo než ženy, tomuto faktu jsou přizpůsobeny i tenisky na běhání – zohledňují specifickou anatomii chodidla. Chcete-li vsadit na opravdu kvalitní obuv, vyberte si značku On running – švýcarský výrobce se zařadil mezi elitu na trhu s běžeckými botami.

- Komerční sdělení-pr článek

Další články autora